Dünya’da 10 Saniye Oksijen Olmasaydı Neler Olurdu

Dünya’da 10 Saniye Oksijen Olmasaydı Neler Olurdu

Bugün sizlerle haberden ziyade bir bilgi ile karşınıza geldim. Siz hiç nefesinizi tuttunuz mu ? yani illa ki denize veya havuza gitmiş olabilirsiniz eğer ki gitmişseniz illaki nefesinizi tutmuşsunuzdur. Peki kaç dakika ? 45 saniye mi yoksa ? 1 dakika mı ? bu söylediğim rakamlar size basit ve kolay gözüküyor olabilir ama Dünya için aynı şeyi söyleyemem dünyanın bizim gibi dayanıklı ciğerleri yok 🙂 Dünya’da 10 saniye oksijen olmasaydı neler olurdu, ne gibi doğa üstü olaylar gerçekleşir hadi buna göz atalım.

Bu hayatta, dünyada en önemli elementlerden birisi olan oksijen insanlar için vazgeçilmezdir. Peki dünyada 10 saniye oksijen olmasaydı neler olurdu biz insanlar 10-15 saniye nefesini tutar ve hiç bir şey olmaz diye düşünüyorsanız doğru düşünüyorsunuz, ama dünya nefesini 10 saniye tutamayacağı için sizce neler olur ? Yoksa oksijeni önemsemiyor muyuz.

Dünya’da 10 Saniye Oksijen Olmasaydı Neler Olurdu ?

Derin bir nefes alarak konuya geçelim.

Nefesimizi tutalım… Size basit gibi gözükebilir ama dünyaya…

Dünya'da 10 Saniye Oksijen Olmasaydı Neler Olurdu

Örnek olarak siz okuyucularımla beraber deneyelim. Hadi birlikte nefes alalım, siz ve dünya ikinizde birlikte nefeslerinizi tuttunuz diye varsayıyorum. 1,2,3,4…10 evet 10 saniye geçti peki nasıl bir durum yaşadınız, bence zor olmadı çünkü biz insanların ciğerleri var ve 10 saniye küçük bir adım ve zorlanmadan nefesimizi tutabiliriz. Sıra geldi Dünya’ya, bu 10 saniyede dünya nefesini tutarsa neler olur ? ne gibi ciddi hasarlar meydana gelir bunu konuşalım. Dünya’da 10 Saniye Oksijen Olmasaydı Neler Olurdu

Bu önemli element olan oksijen sadece biz insanoğluna etki etmiyor bir çok yapıları önemli derecece etkiliyor nedir bunlar ?

Dünya'da 10 Saniye Oksijen Olmasaydı Neler Olurdu

Bilim adamların araştırmalarına göre Dünya’nın atmosferi 5’te 1’i oksijen ile kaplıdır. Her şeyi geçtim oksijen bizim hayat kaynağımızdır. Oksijen sadece biz canlıları hayatta tutmuyor, pek çok durumlarda önemli rol oynuyor. Kısacası Oksijen demek hayat demektir.

Hoş geldin Karanlığa…

Dünya'da 10 Saniye Oksijen Olmasaydı Neler Olurdu

Dünyada oksijen olmazsa ilk olacaklardan birisi gökyüzü daha çok karanlık olacaktır. Dünyaya gelen güneş ışınları, yeryüzündeki oksijenler sayesinde küçük küçük parçalara ayrılır. Bizde oksijeni dünyadan 10 saniyeliğine aldığımıza göre güneş ışınlarını parçalayamayacak ve 10 saniyeliğine daha karanlık bir dünyada yaşamış olacağız. Bu anlattıklarımda ciddi bir doğa üstü olayı olmadı, 10 saniyelikte olsa karanlıkta hiç bir şey olmadan yaşayabiliriz. Başka neler olacak ?

Uçakların Motorları Çalışmaz

Dünya'da 10 Saniye Oksijen Olmasaydı Neler

Dünyada ki bütün uçakların motorları çalışmaz. Havada ki uçaklar önceden yeterli bir Güç’e sahip olduğu için sadece havada 10 saniye süzülürler. Kalkmakta olan diğer uçaklar ise yerden yükselmeden yere çakılacaktır çünkü motorları duracaktır.

Oksijen gördüğünüz gibi her yerde gerekli bir elementtir.

Maalesef ki Ateşte Yok

Dünya'da 10 Saniye Oksijen Olmasaydı Neler

Oksijensiz ateş yanmayacağını sanırsam hepimiz biliyoruzdur. Okulda derslerimizde illa ki öğrenmişizdir. Evet dünyada 10 saniye oksijen olmadığı için ateşte olmayacaktır, ateş için oksijen gereklidir. Araçlarımızın çoğunda benzin vardır, benzin oksijenle birlikte yanarak araba hareket halinde olur, ama oksijen 10 saniyeliğine olmadığı için benzin yanmayacaktır.

10 saniyeliğine oksijen olmadığı için arabalarda çalışmayacaktır.

En kötüsü bu olabilir. Yeryüzündeki bütün beton veya demir fark etmeden saniyeler içinde yıkılacaktır. Söylediğim gibi oksijen sadece canlıları hayatta tutmak için değil bir çok doğaüstü olaylara karşı direniyor.

Oksijen betonlar için önemli bir etkendir. Betonları bir birine bağlar ve dayanıklı bir yapıya dönüştürür, ama 10 saniye oksijen olmayacağı için dünyadaki bütün yapılar yerle bir olacaktır. Dünya’da 10 saniye oksijen olmasaydı depremden farksız görüntüler görmüş olacaktık.

Bu deprem esnasında deprem derken oksijen olmadığı için binalar yerle bir olacak kısacası deprem görevi yapacaktır. Deprem sırasında oluşacak sesi düşünmek ister misiniz. ? Muhtemelen kulaklarımız patlar ama şunu söylememde fayda var. Oksijen olmayacağı için büyük bir basınç oluşacaktır ve o basınçla birlikte kulaklarımız dayanamayıp basınçtan dolayı patlayacaktır.

Daha fazla bu tür içerikler için Tıklayın !

Kaynak: Haberler.com

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Okan
  Okan
  ziyaretci
  3 ay önce

  Düşünemiyorum

  Cevapla
  2