Elon Musk Uydudan İnternet Teknolojisi Starlink

Elon Musk Uydudan İnternet Teknolojisi Starlink

Merhaba bu yazımda sizlere Elon Musk ın çılgın projesi olan Uydudan İnternet Teknolojisi Starlink. yakından inceleyeceğiz. Bu projeye sahip olabilmek için sadece 99 dolara ihtiyacınız var. Bu 99 doları ödedikten sonra bu projeyi kullanabileceksiniz. Şuanlık bu proje Türkiye’de kullanılmıyor. 2021 yılın sonlarında hizmete açılacaktır. Bir çok ülkede kullanıma sürülmüştür. Ama Türkiye’de söylediğim gibi 2021 yılının sonlarına doğru kullanıma açılacaktır. Eğer 2021 yılının sonlarında da Türkiye’ye bu proje gelmezse ödemiş olduğunuz 99 dolar geri iade edilecektir. Yani paranızı kaptırmayacaksınız. Evet neymiş bu Elon Musk Uydudan İnternet Teknolojisi Starlink inceleyelim.

Elon Musk hem elektirikli arabalar ile hem de kripto paralar borsasına yaptığı hareketlerle hem de beynimize yerleştireceği çiple hem de bu yazının konusu olan Starlink ile dünya da gündeme gelmiştir. Günümüzde internet için kullandığımız kabloları unutun kablolar derken okyanusun altından gelen fiber kablolardan filan bahsediyorum. Bir uydu düşünün ve bu uyduyu uzaya gönderin o gönderdiğiniz uyduda size internet sağlasın. İnternetiniz kablodan değil bir uydu aracılığıyla sağlansın. Yani özetle hedef herhangi bir yerine uzaydan hızlı bir şekilde internet servisi sağlanması. Okyanus altında kablolar yok uydular var. Bu uyduların yerden yüksekleri yaklaşık 550 Km ve bunlar alçak yörüngedeler. Uydu sayısında ki hedef 4400 ve şimdiye kadar fırlatılan uydu sayısı da 1085 ayrıca 2021 yılı içinde her ay 120 tane fırlatma üzere 1440 tane daha atmayı Elon Musk planlıyor. Sistemin beta denemeleri geçen sene ekim ayında başladı.

Uydudan İnternet Teknolojisi Starlink

Elon Musk Uydudan İnternet Teknolojisi Starlink

Günümüzde de proje resmen hayata geçti. Beta sürümünü kullanan kullanıcılar hızlı bir şekilde uzaydan interneti almaya kullanmaya başladılar. Ama bu hizmeti alabilmek içinde telefonunuzda wifi ağını açayım da Starlink ağına tıklayım ve wifiye bağlanayım diye bir şey yok. Bu hizmeti kullanabilmek için Starlink’in bir bağlanma kiti var. Uydu antene benzeyen bir şey ve onu evinize almanız gerekiyor. Bu bağlantı kitinin ücreti 499 dolar ve bir kere bu fiyatı ödüyorsunuz ve bu cihaz evinize kadar geliyor. Ardından kurulumu tamamlıyorsunuz. Bunun dışında aylık ücreti 99 dolar oluyor. 50 veya 150 Megabit arası bir internet alacağımız söyleniyordur. Zaten aşağıda ki testlerde de görüyorsunuz. (Yazının sonunda görsele erişebilirsiniz.)

Bunu yanında pingler oldukça düşük olacaktır. Zaten hedefte uydudan interneti alıp düşük ping sunabilmesidir. Ülkemiz adına Starlink ile alakalı özel bir fiyatlandırma gelir mi bilemeyiz çünkü 99 dolar diyince insanlar biraz korkuyorlar. Gerçekten de günlük bir kullanıcı için pahalı. Yani bu tür sorular şimdilik cevapsız sorular olarak kalıyor. İlerde tabi ki de haberlerde söylerler. Ama şunu söylememde fayda var. Altyapı olmayan yerlerde bu Starlink ile birlikte sorunsuz bir şekilde internete sahip olabilirsiniz.

Elon Musk Uydudan İnternet Teknolojisi Starlink

Daha fazlası için Buraya tıkla

Yorum Yap