İOS’a Gelmesi Gereken Özellikler

İOS’a Gelmesi Gereken Özellikler

Apple yani iphone, iOS 14 sürümün üzerinde cihazlarına gelmesi gereken birçok özelliği getirmesine rağmen yine de bazı güzel ve lazım olan özellikleri iphone cihazına getirmedi.

Geleneksel rotayı izleyen bir şirket tarafından yapılan değişiklikler (iphone 14’ü önemseyen Apple şirketi gibi) çok ilgi çekici olsa da, Apple’ın iOS cihazlara uygulanması gereken eski özelliklerini dikkatlice sizler için inceledim. Hadi devam edelim…

Yıllardır devam eden bir savaşta telefonlar arasında olan İos ve Android savaşlarında ortaya gelen ve en önemli şeylerden birisi de, Android cihazların en büyük özelliği ise açık kodlu bir işletim sistemine sahip olmasıdır ve istediğimiz dosyaları yükleyip açabiliyoruz. . Ama bu android’e gelen özellikleri, iphone androidden gelen özellikleri kullanıcılarına anket yaparak ios sistemlerine yerleştiriyor. Apple, androide gelen bir çok özellikleri ipad ve iphone cihazlarına daha henüz yerleştirmiş değildir. Bu ios 14 haber yazımda ios sistemlerine illaki gelmesi gereken uygulamaları kullanışları araştırdım aşağıya listeledim.

İOS’a gelmesi gereken özellikler:

 • Özgürce varsayılan uygulama seçimi yapabilmek.
 • iPhone’larda hâlâ bulunmayan bölünmüş ekran özelliği.
 • Sistemle birlikte gelen Always on display seçeneği.
 • Birden çok kullanıcı hesabı ekleme.
 • Tüm uygulamaları aynı anda kapatma tuşu.
 • Google arama tabanına erişebilen bir Siri.

Varsayılan uygulamayı özgürce seçebilmek:

İOS'a Gelmesi Gereken Özellikler

İOS cihazlar için iphone, rahatlık ve açık kaynaklı sistem yani özgürce kullanma konusunda pekte iyi değil gibi gözüküyor. Özellikle iOS kullanıcıları uygulamalarını belirli görevler için kullanmak istediklerinde hayal kırıklığına uğrayacaklar. Apple, iOS 14’te e-posta ve tarayıcı uygulamalarını özelleştirme yeteneği sağlasa da bu özgürlük ve rahatlık konusu android’e göre pekte özgür değildir. Aslında, Android cihazlarda bile, diğer hali hazırda olan uygulamaları istediğimiz gibi SMS gönderecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Mesajlar uygulamasını bir es geçelim bunun gibi çok özellikler var, içine girdiğimizde, google’nin sanal asistanı bile Android cihazlarımızda istediğimiz gibi değiştirilebileceğini görüyoruz.

Iphone kullanıcılarına android gibi rahatlık ve özgürlük veremez nedeni ise güvenlik açığını ortaya koyması gerekir, adnroid gibi açık kodlu olursa birçok kötü virüslerden kolayca etkilenebilir.

Bölünmüş ekran işlevi iPhone’da hala mevcut değildir:

İOS'a Gelmesi Gereken Özellikler

Çoklu ekran özelliği andoridin vazgeçilmez özelliklerinden biridir, aynı anda farklı uygulamaları çalıştırarak ikisinide rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde blog yada haber yazısı okurken diğer yandan da müzik yada oyun oynayabilirsiniz. Evet bu özellik şuanlık iphone cihazlarında yok.

Always on display Özelliği:

İOS'a Gelmesi Gereken Özellikler

Bu özellik sayesinde telefonuzu açmadan ekran kapalıyken saat, tarih, hava durumunu ve şarj durumunu görebilirsiniz. Bu android cihazlarda en kullanışlı bir özelliktir. Bu özellikleri 3.parti uygulamalarıyla da kullanabilirsiniz. Bu android’de ki ekran kapalıyken bi kaç özellikleri görebilme özelliği henüz ios cihazlarda mevcut değildir.

Birden çok kullanıcı hesabı ekleme:

Sıra geldi birden çok kullanıcı ekleme özelliğine, Bu özellik sayesinde android telefonunuza birden fazla gmail hesabı birden çok kullanıcı ekliyerek oyunlarda olsun veya diğer uygulamarda 1 hesap yerine 1 den fazla hesap ekliyerek uygulamaları rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Bu özellik sadece android’de degil ios cihazı olan ipad cihazında var ileri ki zamanlarda iphone telefonlarınada gelebilir.

Google arama tabanına erişebilen bir Siri:

İOS'a Gelmesi Gereken Özellikler

Google sanal asistanı olan Google asistan bir çok kullanıcı tarafından rahatlıkla kullanılıyor. Bu özelliğin en kullanışlı tarafı ise elinize telefonu almadan bir ses yardımıyla bir çok işimizi hallede bilirsiniz örneğin sesli komut ile mesaj atma, rehberden birisini arama, googleden herhangi bir şeyi aratabilirsiniz bunlar gibi daha bir çok işlemleri yapabiliyorsunuz.

Bu tür daha fazla haberler için Tıklayın ve beni sosyal medyadan takip edin.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
1
 • Ahmet
  Ahmet
  ziyaretci
  4 ay önce

  Android candır

  Cevapla
  3