Siteler verilerimizi depoluyor mu ?

Siteler verilerimizi depoluyor mu ?

Günümüzde teknoloji ve İnternet artık bir tuş uzağımızda, tabiki bununda tehlikeli yönleri vardır. Hergün internette dolaşıyoruz şifrelerimiz kullanıcı adlarımızı giriyoruz peki siteler bunları depoluyor mu ?

Günümüzde kullanılan birçok internet sitesi ve sosyal medya platformlar var ve kullanıcılara dair verileri depoluyor aslında gizlilik kuralları içinde yasak değil. Kullanıcıların pek çoğu üye olduğu sitelerde, kendilerine ait hangi bilgilerin depolandığını bilmiyor. Yeni açılan bir Websitesi olan ‘JustGetMyData‘ kullanıcılara, kendileri hakkında saklanan bilgileri öğretebilecegini adım adım gösteriyor.

Siteler verilerimizi depoluyor mu

JustGetMyData ile kişiler İnstagram, Twitter vb. sosyal medya platformlarında bulunan verilerin bir kopyasını indirebiliyor. Bu site, kullanıcıların Instagram gibi sitelerden kendileriyle ilgili bilgileri ve hesaplarını silmesine yardımcı olan bir web sitesi olan ‘JustDeleteMe‘. İle aynı geliştiricilerin yaptığı paralel bir uygulama. Bu uygulama özellikle hesaplarını silmeyi düşünen kullanıcılar için daha sonra ihtiyaç duyabileceği verilerin kopyalarını edinmelerini sağlıyor.

Siteye girdiğimiz zaman karşımıza A’dan Z’ye olarak sıralanmış popüler siteler çıkıyor. Şuanlık o sitede 30’a yakın siteler var.

Bu sayfada olan siteler, kopyaları ne kadar kolaylıkla verdiklerine göre farklı renklerle işaret ediliyor. Örnekte kullanıcıların bilgilerini kolayca elde eden siteler yeşil, zor olanlar kırmızı, yüzde 50 olanlar sarı ve imkansız olanlar ise siyah olarak görünüyor. Siteler arasında tek siyah gözüken internet sitesi şimdilik Vikipedia.

Göstermiş oldugum siteden verilerini kopyalarınızı indiremiyorsunuz size verilerinizin kopyasını mümkün kılmıyor, sadece hangi site verilerimizi hangi aşamalarda verilerimizi alıyor onu gösteriyor.

Avrupa Birliği’nde, Genel Veri Koruma Yönetmeliğin’de şirketlerin bu tür veri taleplerini nasıl ele alacağıyla ilgili hükümlere yer verildiğinden beri, bu verilere ulaşmak daha kolay hale getirildi. Ancak diğer ülkelerde bulunan kullanıcılar için şimdilik JustGetMyData bu işlemi kolaylaştırıyor.

Yorum Yap