Uber, tekrardan Türkiye’de

Uber, tekrardan Türkiye’de

Nedir bu Uber ?, Geleneksel sarı taksilerin yerine gelen modern olarak son teknolojisiyle ortaya çıkan uber Türkiye’de yasaklanmıştı ama artık 24 Aralık’ta mahkeme kararıyla İstanbul’a geri döndü.

Uber, tekrardan Türkiye'de

Uber, ilk kullanıma sürüldüğünde İstanbul sokaklarında diğer taksiler gibi yolcu bindirip yolcu indiriyordu ama sonradan klasik olan sarı taksilerin şikayetleri üzerine mahkeme kararıyla sokaklardan geri alındı.

Ama mahkeme kararıyla İstanbul sokaklarına geri döndü ve sosyal medyadan yani Twitterdan açıklama yaptı ve kullancılarına Merhaba dedi !

Peki Uber ne zaman İstanbul sokaklarına geri dönücek ? Sosyal medyadan yani Resmi Twitter hesabından yeni açıklama yaptı açıklamada ise şunlar yazıyor 13 Ocak 2021’de Türkiye’de ki erişim engelini mahkeme kararıyla kaldırdılar ve İstanbul sokaklarına geri döndü.

Klasik sarı taksilerin yerine gelen Uber nedir?

İleri teknoloji döneminde geliştirilmiş olan ve 315 ülkede aktif kullanılıyor şunu bilmekte fayda var sadece mobil cihazlarda kullanılabiliniyor, bu klasik olan sarı taksiler gibi yolcu taşıma araçlarının kontrolü sağlandığı bir mobil uygulamadır.

Peki nasıl kullanılır nasıl indirilir, söylediğim gibi sadece mobil cihazlarımıza indirebiliyoruz. Google play ve app storeden uber yazarak uygulamayı cihazınıza indirebilirsiniz. Detaylı anlatıma biraz sonra geçicem.

Uber nasıl ve nereden indirilir.

İlk olarak akıllı telefonumuzun İos ise app store, Android ise google play stroe’ye girerek Uber yazdığımızda karşımıza çıkacaktır ve indirebilir cihazınıza kurabilirsiniz. Kurduktan sonra gerekli bilgileri girip kayıt olduktan sonra uber’i kullanabileceksiniz.

Kurduktan sonra nereye gidecek ve nerede inecekseniz ayarlayıp işaretliyorsunuz ve size en yakın taksi sizin çağrı bildirimini görüp en yakın zamanda gelicektir. Mobil uygulaması sayesinde çağırdığınız arabayı nerede hangi konumda olduğunu öğrenebiliyorsunuz.

Uber’de Bilmeniz Gerekenler

Klasik sarı taksilerin ödeme şeklinden biraz değişik yani elden üçret ödemiyorsunuz tam tersi telefondan gideceğiniz yeri ayarlayıp seçtikten sonra mesafeye göre üçreti Mobil uygulamasından görebileceksiniz. Yani şoförle hiç bir muhabbete girmeden istediğiniz konuma gitmiş olucaksınız.

Son olarakta bir anket konusu var yolculuk bittikten sonra siz şoförü, şoförde sizi puanlayabiliyor. Sizin puanınız düşük olursa her uber şoförü sizin isteiğinizi kabul etmeyebilir aynı şekilde puanı düşük olan şoförleride siz kabul etmeyebiliyorsunuz.

Daha fazla haberler için tıkla !

Yorum Yap