Whatsapp’ı silmemiz gerekiyor mu ?

Whatsapp’ı silmemiz gerekiyor mu ?

Gündeme gelen ve tüm dünyayı etkisi altına alan bu haber ile kullanıcılar alternatif online mesajlaşma uygulaması aramaya başladılar. 2020’nin son haftalarında gelen whatsapp gizlilik sözleşmesi ile çoğu kullanıcılar güvenlik ve gizlilik konusunda korkamaya başladılar.

Bu Whatsapp Gizlilik Sözleşmesi Nedir ?

Whatsapp’ın gizlilik sözleşmesinde bize gelen mesajda diyor ki; kullanıcıların konumlarını, IP adreslerini ve diğer önemli verilerimizi başta Facebook ve büyük şirketlerle paylaşabiliriz diye yazıyor. Gizlilik sözleşmesi biz Whatsapp kullanıcıların yukarıda da söylediğim gibi konumlarımız konuşmalarımız ilgili verilerimizin içerdiği bir gizlilik sözleşmesidir.

Bundan Sonra Ne Olucak ?

Whatsapp tarafından biz kullanıcılarına sabah vakti gelen gizlilik sözleşmesini bir çok kullanıcı kabul etti çoğu kullanıcıların açıklamasına göre sözleşmede yer alan konuyu açıklamayı okumadan kabul etmişler. Gizlilik sözleşmesini kabul edenler whatsapp kullanmaya devam edicekler, sözleşmeyi kabul etmeyenler ise whatsapp’ın açıklamasına göre son gün 8 şubat.

Konumuzda Whatspp gizlilik sözleşmesinden konuşuyoruz bu gizlilik sözleşmesi nedir ? whatsap tarafından erişilebilen verilerimiz bilgilerimiz nelerdir ?

WHATSAPP HANGİ VERİLERE ERİŞİM SAĞLIYACAKTIR ?

  • Bağlantılar
  • Mesajlar
  • Veriler
  • Durum Bilgisi
  • Çerezler
  • Konum Bilgisi
  • Başkaların sizin hakkınızda bilgileri
  • Telefon Bilgisi
  • Kullanım ve Kayıt bilgisi
  • İEMİ

Bu bilgileri Emniyet, Yan Hizmetler, Facebook Şirketi, Kurumsal Şirket gibi ilgili yerlerle paylaşabilecekler. Bu konuya diğer haberlerimde yazılarımda da bi kaç yerinde söyledim whatsapp bizden verilerimizi paylaşmak için izin alıyor son günlerde bu tür konularda açıklık vermemek için bazı ülkeler takip ediyor.

Bu yüzden facebook sahibi ceza almamak, suç olmasın diye biz whatsapp kullanıcılarından izin alıyor burada ne demek istiyorum yani biz whatsapp’ı ilk kullandığımızdan bu güne kadar zaten verilerimiz bilgilerimiz konum bilgileri gibi önemli bilgilerimiz whatsapp tarafından kullanılıyordu dediğim gibi sadece bizlerden izin alıyor.

Peki Hangi Uygulamayı Tercih Etmemiz Gerekiyor ?

Bir çok ünlü isimlerden uygulama önerileri geldi bunlardan birisi Tesla’nın sahibi olan Elon Musk tarafından “Signal” kullanın diye açıklama geldi.

Türkiyeden ise yerli mühendisler tarafından geliştirilen “BİP” kullanmamızı istiyorlar ama bu uygulamar güvenilir mi bilemiyoruz. Diğer haberimde bunun cevabını verdim o haberime buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Daha fazla haberler için Tıkla.

Yorum Yap