Wifi’nin yerini Li-Fi mi aldı ? Nedir Bu Li-Fi ?

Wifi’nin yerini Li-Fi mi aldı ? Nedir Bu Li-Fi ?

Wifi’nin yerini Li-Fi mi aldı ? Nedir Bu Li-Fi ? Li-Fi Nasıl Kullanılır ?

Günümüzde bir çok kullandığımız teknolojide wifi var. Wifiler sayesinde kullandığımız teknolojiler daha hızlı ve kullanılır bir hale geldi. Bu uzaktan bağlantı teknolojisi yani Wifi diye adlandırılan teknoloji hemen hemen her evde kullanılan dijital cihazlarda mevcut. Dönem dönem geliştiriliyor ve pek çok yerde tercih ediliyor. Ne yazık ki her yerde pekte olumlu sonuçlar alınmıyor ve kullanılamıyor. Bu olumsuz sonuçlar sonrasında bilim insanları yeni bir teknolojiye imza attılar. Ama bu bahsedeceğim teknoloji sadece ışıklı ortamda çalışıyor. Bilim insanlarının geliştirdiği Li-Fi isimli teknoloji ışıklı ortamda internete olanak sağlıyor. Veri aktarımı sağlayarak kullanışlı bir teknoloji, bilim insanları sayesinde ortaya kondu. Wifi’nin yerini Li-Fi mi aldı ?

Li-Fi Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Wifi'nin yerini Li-Fi mi aldı

Li-Fi, amacı wifi ile aynıdır. Wifi’de veri aktarımı yaparak kullanıcılara internet sağlıyor, Li-Fi’de veri aktarımı yaparak wifi ile aynı işlemi görüyor. Peki Li-Fi ile Wifi’nin farkı nedir. ? Wifi veri aktarımını radyo dalgaları sayesinde yapıyor ve internet erişimi oluyor, Li-Fi’de ise size biraz basit gelebilir ama radyo dalgaları ile değil, etrafta gördüğünüz ışık sayesinde veri aktarımı yapıp internete erişim olanağı sağlıyor.

Ama bu Li-Fi teknolojisini anlamak için öncelikle wifi teknolojisini anlamamız lazım. Cihazlarımıza nasıl veri aktardığını yani basitçe elimizde ki telefonlarımıza nasıl internet sağladığını anlamak lazım.

Wifi basit olarak veri aktarımı yani internet aktarımı için radyo dalgalarını kullanıyor. Bu sayede bizlere internet sağlıyor. Li-Fi teknolojisinde bizlere internet ve veri aktarımı sağlamak için evlerimizde gördüğümüz ampulde ki ışıklar sayesinde internet alış-verişi sağlanır.

Wifi'nin yerini Li-Fi mi aldı

Li-Fi Nasıl Çalışır ?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, Li-Fi veri aktarımı yapabilmesi için ışıklara yani led ampullere ihtiyacı vardır. Ve Led ampuller sayesinde ampulden çıkan ışığın yoğunluğuna göre Li-Fi ile yer değiştiriyor. Uzaktan veri aktarımı sağlıyor ve kullanılıyor. Li-Fi nasıl çalışır. ? Led ampullere, yollarda ki direklere, evimizde bulunan ışıklara özel bir çip takılarak ışıklar sayesinde internete ulaşabileceğiz.

Wifi’nin yerini Li-Fi mi aldı ?

Wifi teknolojisi, radyo frekansları ile veri aktarımı yapıyor. Ama bu radyo frekansları her zaman kullanışlı değildir. Örnek verecek olursam yolculuk için bindiğimiz uçaklarda, hastane ortamında ve bu gibi tehlike oluşturacak ortamlarda wifi kullanılamaz.

Li-Fi teknolojisi, hiç bir radyo frekansına lazım olmadan basit ve hızlı bir şekilde veri aktarımı sağlar ve internet alış-verişinde bulunur. Wifi frekans ağı ile büyük bir yüke sahip. Ama Li-Fi teknolojisi bu yükü neredeyse 10.00 kat fazla azaltabilen teknolojiye sahip. Her ortamda ve çevrede kullanılıyor. Hızlı ve güvenilirdir.

Bu Teknolojinin Bizlere Faydası Nedir ?

 • Li-Fi teknolojisi sayesinde wifi’nin neredeyse 2 katı internet hızına ulaşmak mümkün.
 • Hem sağlık konusunda wifi’ye göre daha sağlıklı.
 • Dünyada kullanılan radyo frekanslarını, Li-Fi kullanmayarak neredeyse hiç radyasyon yaymıyor.
 • Hem veri aktarımı hem de aydınlanma sağlayarak, her ikisini bir yerde topluyor ve tasarrufa olanak çıkıyor.

Yukarıda ki maddeler Li-Fi teknolojisinin biz kullanıcılarına faydası. Peki dezavantajı nedir ? Li-Fi teknolojisini kullanabilmek için söylediğim gibi ışığa ihtiyacı var, internet veri aktarımı için ışıkların sürekli yanması gerekir. Bu teknolojinin dezavantajı ise budur. Sizce Wifi’nin yerini Li-Fi mi aldı ? Düşüncelerinizi Yorum Kısmına Yazın.

Daha fazla haberler için Tıklayın !

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
2
 • Fatih
  Fatih
  ziyaretci
  3 ay önce

  Çok yararlı bir yazı olmuş. Teşekkürler biteknopark ❤️

  Cevapla
  2